Powerex, Inc. T620102004DN
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
T620102004DN
Description
SCR PHASE CTRL MOD 1000V 200A
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
T620102004DN PDF
Price is not available, please RFQ
T620102004DN Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Single
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:1 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):200 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):315 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):3650A, 4000A
  • Current - Hold (Ih) (Max):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
  • Mounting Type:Chassis Mount, 8" Wire Lead