Wickmann / Littelfuse MCD700-14IO1W
Mfr. Part # :
MCD700-14IO1W
Description
SCR THRYRISTOR 1400V WC-500
DataSheet
MCD700-14IO1W PDF
Price is not available, please RFQ
MCD700-14IO1W Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):700 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):1331 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):-
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):-
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):18200 @ 50MHz
  • Current - Hold (Ih) (Max):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)