Powerex, Inc. ND421421
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
ND421421
Description
SCR MOD ISO DUAL 1400V 210A
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
ND421421 PDF
Price is not available, please RFQ
ND421421 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):210 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):330 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):11190A @ 60Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 130°C (TJ)