Wickmann / Littelfuse MCNA120P2200TA
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MCNA120P2200TA
Description
MOD THYRISTOR TRI 22KV TO-240
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
MCNA120P2200TA PDF
Price is not available, please RFQ
MCNA120P2200TA Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:2.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):120 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):190 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):2200A, 2380A
  • Current - Hold (Ih) (Max):150 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 140°C (TJ)