IR (Infineon Technologies) T730N42TOFVTXPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
T730N42TOFVTXPSA1
Description
SCR MODULE 4200V 1840A DO200AC
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
T730N42TOFVTXPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
T730N42TOFVTXPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Obsolete
  • Structure:Single
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:4.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):730 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):1840 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):300 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):17600A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 120°C