Wickmann / Littelfuse MCD162-14IO1
Mfr. Part # :
MCD162-14IO1
Description
MOD THYRISTOR/DIODE 1400V Y4-M6
DataSheet
MCD162-14IO1 PDF
Price is not available, please RFQ
MCD162-14IO1 Tech Specifications
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):190 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):300 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):6000A, 6400A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)