Wickmann / Littelfuse VWO35-12HO7
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
VWO35-12HO7
Description
MODULE AC CTLR 1200V ECO-PAC1
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
VWO35-12HO7 PDF
Price is not available, please RFQ
VWO35-12HO7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:3-Phase Controller - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:6 SCRs
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):16 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):35 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):65 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):200A, 210A
  • Current - Hold (Ih) (Max):50 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)