Vishay General Semiconductor – Diodes Division VSKH500-12
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VSKH500-12
Description
SCR 1200V 500A SUPER MAGN-A-PAK
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
VSKH500-12 PDF
Price is not available, please RFQ
VSKH500-12 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):500 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):785 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):17800A, 18700A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA