Vishay General Semiconductor – Diodes Division VSKL250-12
Mfr. Part # :
VSKL250-12
Description
SCR DBL HISCR 1200V 250A MAGNPAK
DataSheet
VSKL250-12 PDF
Price is not available, please RFQ
VSKL250-12 Tech Specifications
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):250 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):555 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):8500A, 8900A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA