Vishay General Semiconductor – Diodes Division VSKT230-08
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VSKT230-08
Description
SCR DBL HISCR 800V 230A MAGNAPAK
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
VSKT230-08 PDF
Price is not available, please RFQ
VSKT230-08 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):230 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):510 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):7500A, 7850A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA