Powerex, Inc. T9S0162003DH
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
T9S0162003DH
Description
SCR PHASE CTRL MOD 1600V 2000A
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
T9S0162003DH PDF
Price is not available, please RFQ
T9S0162003DH Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Structure:Single
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):2000 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):3142 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):25456A, 27000A