Microsemi MSDT150-16
Manufacturer :
Microsemi
Mfr. Part # :
MSDT150-16
Description
POWER MOD BRIDGE THY 3PH M5
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
MSDT150-16 PDF
Price is not available, please RFQ
MSDT150-16 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Structure:Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 6 Diodes
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):150 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):-
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1500A @ 50Hz