Wickmann / Littelfuse MCC220-16IO1
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MCC220-16IO1
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1600V Y2-DCB
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
MCC220-16IO1 PDF
Price is not available, please RFQ
MCC220-16IO1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):250 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):400 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):8500A, 9000A
  • Current - Hold (Ih) (Max):150 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 140°C (TJ)