Vishay General Semiconductor – Diodes Division VSKH250-14D20
Mfr. Part # :
VSKH250-14D20
Description
SCR 1400-2000V 250A MAGN-A-PAK
DataSheet
VSKH250-14D20 PDF
Price is not available, please RFQ
VSKH250-14D20 Tech Specifications
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):250 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):555 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):8500A, 8900A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA