Vishay General Semiconductor – Diodes Division VSKT170-04
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VSKT170-04
Description
SCR DBL HISCR 400V 170A MAGNAPAK
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
VSKT170-04 PDF
Price is not available, please RFQ
VSKT170-04 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:400 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):170 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):377 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):5100A, 5350A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA