Vishay General Semiconductor – Diodes Division VSKT170-14
Mfr. Part # :
VSKT170-14
Description
SCR DBL HISCR 1400V 170A MAGNPAK
DataSheet
VSKT170-14 PDF
Price is not available, please RFQ
VSKT170-14 Tech Specifications
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):170 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):377 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):5100A, 5350A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA