Vishay General Semiconductor – Diodes Division VSKTF180-12HJ
Mfr. Part # :
VSKTF180-12HJ
Description
SCR DBL 2SCR 1200V 180A MAGNAPAK
DataSheet
VSKTF180-12HJ PDF
Price is not available, please RFQ
VSKTF180-12HJ Tech Specifications
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):180 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):400 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):7130A, 7470A
  • Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)