Vishay General Semiconductor – Diodes Division VSKT430-20
Mfr. Part # :
VSKT430-20
Description
SCR DBL 2SCR 2000V 430A MAGNAPAK
DataSheet
VSKT430-20 PDF
Price is not available, please RFQ
VSKT430-20 Tech Specifications
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):430 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):675 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):-
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):15700A, 16400A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)