STMicroelectronics MSS50-1200
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
MSS50-1200
Description
MODULE SCR BACK TO BACK ISOTOP
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
MSS50-1200 PDF
Price is not available, please RFQ
MSS50-1200 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Structure:1-Phase Controller - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):-
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):70 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):600A, 630A
  • Current - Hold (Ih) (Max):80 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)