Vishay General Semiconductor – Diodes Division VSKLF200-12HK
Mfr. Part # :
VSKLF200-12HK
Description
SCR DBL HISCR 1200V 200A MAGNPAK
DataSheet
VSKLF200-12HK PDF
Price is not available, please RFQ
VSKLF200-12HK Tech Specifications
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):200 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):444 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):7600A, 8000A
  • Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)