Vishay General Semiconductor – Diodes Division VSKTF180-08HK
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VSKTF180-08HK
Description
SCR DBL 2SCR 800V 180A MAGNAPAK
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
VSKTF180-08HK PDF
Price is not available, please RFQ
VSKTF180-08HK Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):180 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):400 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):7130A, 7470A
  • Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)