Vishay General Semiconductor – Diodes Division VSKL250-08
Mfr. Part # :
VSKL250-08
Description
SCR DBL HISCR 800V 250A MAGNAPAK
DataSheet
VSKL250-08 PDF
Price is not available, please RFQ
VSKL250-08 Tech Specifications
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):250 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):555 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):8500A, 8900A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA