KYOCERA Corporation PDT15116
Manufacturer :
KYOCERA Corporation
Mfr. Part # :
PDT15116
Description
THYRISTOR MODULE PHASE LEG T+T 1
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
PDT15116 PDF
Price is not available, please RFQ
PDT15116 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):150 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):235 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):3200A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):80 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)