Vishay General Semiconductor – Diodes Division VSKTF200-12HJ
Mfr. Part # :
VSKTF200-12HJ
Description
SCR DBL 2SCR 1200V 200A MAGNAPAK
DataSheet
VSKTF200-12HJ PDF
Price is not available, please RFQ
VSKTF200-12HJ Tech Specifications
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):200 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):444 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):7600A, 8000A
  • Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)