Vishay General Semiconductor – Diodes Division VSKL230-16
Mfr. Part # :
VSKL230-16
Description
SCR DBL HISCR 1600V 230A MAGNPAK
DataSheet
VSKL230-16 PDF
Price is not available, please RFQ
VSKL230-16 Tech Specifications
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):230 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):510 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):7500A, 7850A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA