Vishay General Semiconductor – Diodes Division VSKH430-16
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VSKH430-16
Description
SCR 1600V 430A SUPER MAGN-A-PAK
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
VSKH430-16 PDF
Price is not available, please RFQ
VSKH430-16 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):430 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):675 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):-
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):15700A, 16400A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)