Vishay General Semiconductor – Diodes Division VSKT250-12
Mfr. Part # :
VSKT250-12
Description
SCR DBL HISCR 1200V 230A MAGNPAK
DataSheet
VSKT250-12 PDF
Price is not available, please RFQ
VSKT250-12 Tech Specifications
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):250 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):555 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):8500A, 8900A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA