Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-VSKN71/16
Mfr. Part # :
VS-VSKN71/16
Description
MODULE THYRISTOR 75A ADD-A-PAK
DataSheet
VS-VSKN71/16 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-VSKN71/16 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):75 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):165 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1300A, 1360A
  • Current - Hold (Ih) (Max):250 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)