IR (Infineon Technologies) ETD540N22P60HPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
ETD540N22P60HPSA1
Description
THYR / DIODE MODULE DK
DataSheet
ETD540N22P60HPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
ETD540N22P60HPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:2.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):542 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):700 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):250 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):16300A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 135°C (TC)