Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-VSKH56/14
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VS-VSKH56/14
Description
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
VS-VSKH56/14 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-VSKH56/14 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):60 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):135 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1200A, 1256A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)