Wickmann / Littelfuse MCO150-12IO1
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MCO150-12IO1
Description
MOD THYRISTOR SGL 1200V SOT-227B
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
MCO150-12IO1 PDF
Price is not available, please RFQ
MCO150-12IO1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Structure:Single
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):149 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):234 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):2000A, 2150A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)