Wickmann / Littelfuse MCD310-16IO1
Mfr. Part # :
MCD310-16IO1
Description
MOD THYRISTOR/DIODE 1600V Y2-DCB
DataSheet
MCD310-16IO1 PDF
Price is not available, please RFQ
MCD310-16IO1 Tech Specifications
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):320 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):500 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):9200A, 9800A
  • Current - Hold (Ih) (Max):150 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 140°C (TJ)