Wickmann / Littelfuse MCC21-14IO8B
Mfr. Part # :
MCC21-14IO8B
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1400V TO240AA
DataSheet
MCC21-14IO8B PDF
Price is not available, please RFQ
MCC21-14IO8B Tech Specifications
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):21 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):33 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):65 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):320A, 350A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)