Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-VSKL250-16PBF
Mfr. Part # :
VS-VSKL250-16PBF
Description
MODULE DIODE 250A MAGN-A-PAK
DataSheet
VS-VSKL250-16PBF PDF
Price is not available, please RFQ
VS-VSKL250-16PBF Tech Specifications
  • Voltage - Off State:400 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):250 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):555 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):8500A, 8900A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 130°C (TJ)