Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-T90RIA10
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VS-T90RIA10
Description
SCR PHASE CONT 100V 90A D-55
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
VS-T90RIA10 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-T90RIA10 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Single
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:100 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):90 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):141 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):120 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1780A, 1870A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)