Wickmann / Littelfuse VHF15-16IO5
Mfr. Part # :
VHF15-16IO5
Description
RECT BRIDGE 1PH 1600V PWS-E-1
DataSheet
VHF15-16IO5 PDF
Price is not available, please RFQ
VHF15-16IO5 Tech Specifications
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs, 2 Diodes
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):-
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):15 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):65 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):190A, 210A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)