Wickmann / Littelfuse VHF28-08IO5
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
VHF28-08IO5
Description
RECT BRIDGE 1PH 800V FO-F-A
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
VHF28-08IO5 PDF
Price is not available, please RFQ
VHF28-08IO5 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs, 2 Diodes
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):28 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):-
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):65 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):300A, 330A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)