Wickmann / Littelfuse MCD56-12IO1B
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MCD56-12IO1B
Description
MOD THYRISTOR/DIO 1200V TO-240AA
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
MCD56-12IO1B PDF
Price is not available, please RFQ
MCD56-12IO1B Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):64 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):100 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1500A, 1600A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)