Sensata Technologies – Crydom M5010012
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Mfr. Part # :
M5010012
Description
MODULE POWER 100A 600V SCR CC
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
M5010012 PDF
Price is not available, please RFQ
M5010012 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs, 2 Diodes
  • Voltage - Off State:600 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):-
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):-
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1500A @ 60Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)