Rochester Electronics ETD580N16P60HPSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
ETD580N16P60HPSA1
Description
ETD580N16P60 - PHASE CONTROL THY
DataSheet
ETD580N16P60HPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
ETD580N16P60HPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):586 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):700 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):250 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):16500A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 135°C (TC)