Wickmann / Littelfuse MCC501-16IO2
Mfr. Part # :
MCC501-16IO2
Description
SCR THY PHASE LEG 1600V WC-501
DataSheet
MCC501-16IO2 PDF
Price is not available, please RFQ
MCC501-16IO2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):-
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):-
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):-
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):-
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):14500A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)