Wickmann / Littelfuse MCD40-16IO6
Mfr. Part # :
MCD40-16IO6
Description
MOD THYRISTOR/DIO 1600V SOT-227B
DataSheet
MCD40-16IO6 PDF
Price is not available, please RFQ
MCD40-16IO6 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):38 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):60 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):500A, 440A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)