Wickmann / Littelfuse MCC132-12IO1
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MCC132-12IO1
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V Y4-M6
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
MCC132-12IO1 PDF
Price is not available, please RFQ
MCC132-12IO1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):130 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):300 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):4750A, 5080A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)