Wickmann / Littelfuse VVZF70-16IO7
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
VVZF70-16IO7
Description
RECT BRIDGE 3PH 1600V FO-T-A
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
VVZF70-16IO7 PDF
Price is not available, please RFQ
VVZF70-16IO7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Last Time Buy
  • Structure:Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
  • Number of SCRs, Diodes:3 SCRs, 3 Diodes
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):70 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):-
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):550A, 600A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)