Wickmann / Littelfuse MCC95-18IO8B
Mfr. Part # :
MCC95-18IO8B
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1800V TO240AA
DataSheet
MCC95-18IO8B PDF
Price is not available, please RFQ
MCC95-18IO8B Tech Specifications
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.8 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):116 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):180 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):2250A, 2400A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)