IR (Infineon Technologies) TZ740N22KOFB1HPSA2
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
TZ740N22KOFB1HPSA2
Description
SCR MODULE 2200V 1500A MODULE
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
TZ740N22KOFB1HPSA2 PDF
Price is not available, please RFQ
TZ740N22KOFB1HPSA2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Structure:Single
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:2.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):819 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):1500 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):250 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):30000A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C