Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-VSKT41/12
Mfr. Part # :
VS-VSKT41/12
Description
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK
DataSheet
VS-VSKT41/12 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-VSKT41/12 Tech Specifications
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):45 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):100 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):850A, 890A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)