IR (Infineon Technologies) TZ800N18KOFTIMHPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
TZ800N18KOFTIMHPSA1
Description
SCR MODULE 1800V 1500A MODULE
DataSheet
TZ800N18KOFTIMHPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TZ800N18KOFTIMHPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:1.8 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):819 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):1500 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):250 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):35000A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C