Wickmann / Littelfuse VVZ40-16IO1
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
VVZ40-16IO1
Description
RECT BRIDGE 3PH 34A 1600V KAMM
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
VVZ40-16IO1 PDF
Price is not available, please RFQ
VVZ40-16IO1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
  • Number of SCRs, Diodes:3 SCRs, 3 Diodes
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):34 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):-
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):65 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):320A, 340A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)