IR (Infineon Technologies) DD220N22SHPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
DD220N22SHPSA1
Description
LA-T-BOND MODULE
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
DD220N22SHPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
DD220N22SHPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:2.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):273 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):275 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):-
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):-
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):5750A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):-
  • Operating Temperature:130°C (TC)